Sodiaagimärke on enimkasutatava troopilise sodiaagi järgi kaksteist. Sodiaagimärgid EI ole tähtkujud! "Tähtkuju" on astronoomiline termin, mis tähistab reaalseid kinnistähtede kogumeid taevas. Astroloogia vaid kasutab tähtkujudega samu nimetusi sodiaagimärkide tähistamiseks.

Päike, Kuu ja planeedid liiguvad Maalt vaadatuna tähtkujudest koosneva sodiaagivöö taustal, mis on pööripäevade alusel jagatud sümboolselt neljaks ja tekkinud sektorid omakorda kolmeks. Jäära märki alustab kevadine pööripäev (astronoomiliselt ekliptika lõikumispunkt taevaekvaatoriga ehk kevadpunkt), ehk Päike siseneb sümboolselt Jäära märki täpselt sel päeval ja kellaajal, kui algab kevad. Vähi märki läheb Päike suve algamise hetkel, Kaaludesse sügise algul ja Kaljukitse talve alguses.

Uue aastaaja algushetk ei pruugi olla igal aastal samal kuupäeval, rääkimata kellaajast. Lisaks sõltub nii kuupäev kui kellaaeg ka geograafilisest kohast, sest ajavööndid on üle maailma erinevad. Sellepärast kõiguvad kõigi sodiaagimärkide piirid umbes ühe ööpäevaga. Piiripealsetel kuupäevadel sündinud peavad oma päikesemärgi tuvastamiseks teadma nii oma täpset sünnikellaaega kui sünnikohta. "Kahe märgi vahepeal" ei ole sündinud mitte keegi, Päike liigub ühest märgist teise ainsa sekundiga.

Samuti ei ole keegi sündinud mingis märgis ega ammugi tähtkujus, vaid ikka Maa peal. Märk, kus asus inimese sünnihetkel Päike, on tema päikesemärk. Teised planeedid võisid samal ajal olla teistes sodiaagimärkides.

***

Neli aastaaega hõlmavad igaüks kolme 30 kraadi laiust sodiaagimärki, mis kannavad endas kolme erinevat impulssi. Iga uue aastaaja algataja on kardinaalne märk, seda jätkab ja viib täiuseni kindel ehk fikseeritud märk ning lõpetab muutlik märk. Jäär, Vähk, Kaalud ja Kaljukits on kardinaalmärgid, nende alustatut jätkavad sümboolselt Sõnn, Lõvi, Skorpion ja Veevalaja ning lõpetavad Kaksikud, Neitsi, Ambur ja Kalad, valmistades ühtlasi ette pinnase järgmise kardinaalmärgi uuteks algusteks. Nii loob Päikese liikumine sodiaagis oma rütmi ja mustri.

Kardinaalmärgid on enamasti head algatajad, sobivad teisi juhtima ja pürgivad sinna, kuhu kellegi jalg veel astunud pole. Samas ei kipu nad algatatut kuigi pikalt jätkama, rääkimata korralikust  lõpetamisest.

Fikseeritud märgid on stabiilsed ja järjekindlad, sobivad teiste algatusi edasi viima, kuid ei taha lõpetada ega muuta suunda ka siis, kui see hädavajalik oleks.

Muutlikud märgid on lõpetajad, nad on kohanemisvõimelised ja väga head infovahendajad, kelle nõrkuseks on suunda muuta igal ristteel.

Märgid jagunevad ka stiihiate järgi. Tulemärgid on Jäär, Lõvi ja Ambur - nemad on energilised, enesekindlad, loomingulised, aga ka sageli egoistlikud ja diktaatorlikud. Maamärgid  on Sõnn, Neitsi ja Kaljukits - nad on tundlikud, praktilised, lojaalsed ja konservatiivsed, kuid väliselt tuimavõitu. Õhumärgid  on Kaksikud, Kaalud ja Veevalaja  - nad on ratsionaalsed, objektiivsed, abstraktse mõtlemisega, kuid jahedad ja ebapraktilised. Veemärgid  Vähk, Skorpion ja Kalad on vastuvõtlikud, intuitiivsed, kannatlikud, ent tujukad ja kergesti mõjutatavad. Tule- ja õhumärgid on ekstravertsed meesmärgid, maa- ja veemärgid introvertsed naismärgid.

 


TULI
MAA
ÕHK
VESI
KARDINAALNE
JÄÄR
KALJUKITS
KAALUD
VÄHK
FIKSEERITUD
LÕVI
SÕNN
VEEVALAJA
SKORPION
MUUTLIK
AMBUR
NEITSI
KAKSIKUD
KALAD


Kolmeteistkümnenda, Maokandja tähtkuju järgi pole nimetatud ühtki sodiaagimärki, kuna see lõhuks pööripäevadel põhineva sümboolse mustri. Kaheteistkümnendikjaotusel on nii ajalooliselt kui religioonilooliselt väga pikk traditsioon. Lisaks Maokandjale on planeetide liikumistee taustale jäävate tähtkujude hulgas veel selliseid, mis pole oma nime laenanud ühelegi sodiaagimärgile.

***

Sideerilist sodiaaki kasutatakse valdavalt Aasias. See sodiaagisüsteem arvestab reaalsete tähtkujude asukohaga ja pretsessiooniga ehk Maa pöörlemistelje suuna aeglase muutumisega ajas, mis tingib kevadpunkti pideva nihkumise tähtkujude suhtes. Seda troopiline sodiaak ei arvesta, sidudes sümboolse Jäära märgi esimese kraadi alati kevadpunktiga.

Umbes 2000 aastat tagasi langesid troopiline ja sideeriline sodiaak veel kokku ehk Jäära märk ja Jäära tähtkuju algasid ühest kohast. Hetkel on nende vahe ligikaudu 23 märgikraadi ning see suureneb kraadi võrra iga 72 aasta kohta.

Kahe sodiaagisüsteemi erinevuse  mittemõistmine tekitab astroloogiahuviliste hulgas ikka ja taas poleemikat, kuidas rumalad astroloogid ometi ei tea, et "tähtkujude piirid on ammu paigast ära nihkunud ja osa Kaljukitsi on tegelikult Veevalajad".